Invazní druhy rostlin (i živočichů) jsou problémem současného globalizovaného světa. Některé zavlekl člověk z jejich…
Při listopadové exkurzi na námi opečovávaných lokalitách jsme si s paní učitelkou slíbili, že se zjara na lokality vrátíme a případně s žáky trochu přírodě pomůžeme od údělu, který jsme ji my, lidé připravili. A povedlo se to na jedničku.
Pět desítek žáků ze dvou tříd se zhostilo především mechanické eliminace (=vykopávání i s kořeny) invazní lupiny, která jako nepůvodní bylina bez přirozených nepřátel dovede celé lokality doslova pohltit a vytlačit z ní spoustu původních druhů rostlin a v důsledku toho i živočichů. Studenti a studentky dorazily s písničkou na rtech a po seznámení se se základními principy péče o zdejší pestré teplomilné louky a s místní mimořádně nadprůměrnou biodiverzitou jsme se společně pustili do práce.

Podél cest vznikly větší či menší hromady vytrhaných bylin i s kořeny, které jsme v závěru posbírali. I když jsme se na lupinu na Kabátův kopec vydali letos už podruhé (prvně to bylo se skauty), stále ještě jí tam zbylo spousta a kdykoli půjdete v nadcházejících dnech kolem, natrhejte si plnou náruč. Nevysemení se tak a nebude se dále šířit.




No a po práci jsme opekli špekáčky a (především) studentky dopolední akci zakončily stejně jako ji zahájily – písničkou.
Milé studentky a studenti, díky moc všem, že jste přiložili ruku k dílu, udělali kus dobré práce a paní učitelky mají rovněž naše velké poděkování, že celou akci pomohly zorganizovat.
Těšíme se na další spolupráci