Město Krnov nechalo na náš návrh zpracovat průzkum denních motýlů. Autor Josef Kašák hodnotí lokalitu…
Je skvělé být u toho, když paní učitelka i studenti překročí komfortní zónu, teplo lavic a jdou prakticky zažít přírodu do sychravého, mlhavého, listopadového dne. Teoretické zázemí je ve výuce biologie důležité a kontakt s realitou o nic méně. Při procházce jsme probírali vztahy organismů v přírodě (=ekologie v pravém slova smyslu), typy biotopů, potřebu biodiverzity v přírodě, úskalí monokultur (od lesů přes pole až po drůbežárny).
V Krnově máme obrovské štěstí, že spolek ČSOP Levrekův ostrov začal před 25 lety pečovat o místa opuštěná Sovětskou armádou. Postupně se zde podařilo „vypiplat“ dvě unikátní lokality. První je „Kabátův kopec“, coby představitel teplomilných širokolistých trávníků s nadprůměrně vysokým druhovým zastoupením denních motýlů. Druhou lokalitou je nad Chomýží s podporou AOPK vybudovaný tzv. Pastevní areál s celou řadou mimořádně vzácných druhů bylin. Zde se o redukci biomasy již nestaráme, dělají to za nás velcí kopytníci. Oba zde „hospodařící“ druhy: exmoorské poníky a pratury jsme měli příležitost pozorovat v akci při dnešní exkurzi. Součástí pastevního areálu je také unikátní sbírkový (genofondový) sad ovocných dřevin (jabloní a hrušní) s odrůdami, které se v naší oblasti pěstovaly.
Na Kabátově kopci vznikla v roce 2017 naučná stezka, kde je celá řada materiálů i pro individuální návštěvníky. Také kolem Pastevního areálu budou stávající cedule doplněny o informace již brzy.
Turistika a poznávání nových obzorů vůbec nemusí být drahé a nedostupné. Za Krnovem máme luxusní místa, kde můžete prospět tělu (procházkou) i duši (poznáním).