To se tak jednou za rok s kolegy z ČSOP Levrekův ostrov vypravíte provést jarní…
Invazní druhy rostlin (i živočichů) jsou problémem současného globalizovaného světa. Některé zavlekl člověk z jejich domoviny záměrně (zpravidla s dobrým úmyslem), jiné „přicestovaly“ se zbožím nebo na dopravních prostředcích nechtěně. A děje se tak už několik století.
Každopádně mnohé ze zavlečených druhů působí problém, protože na nových stanovištích často nemívají své přirozené nepřátele a dovedou se docela nekontrolovaně množit. A to tak, že konkurenčně vytlačí spoustu původních, domácích druhů.
Pojem ekologie v původním slova smyslu popisuje a zkoumá vztahy mezi organismy a jejich prostředím. A právě konkurenční výhoda nově zavlečených nepůvodních druhů je problematickým fenoménem. Tomu jsme se spolu se skauty na jedné malé, biologicky cenné lokalitě zkusili postavit.

Stali jsme se tak na dopoledne škůdcem (predátorem) druhu Lupinus polyphyllus a pokusili jsme se její populaci zredukovat na co nejnižší úroveň, tím, že jsme vyrývali dlouhé kůlovité kořeny se spoustou zásobních látek.
To jak se nám to společně podařilo, jak jsme byli důslední, úspěšní a pečliví, si budeme moct ověřit za měsíc, kdy lupina vykvétá. Když půjdete kdokoli kolem, natrhejte si kytici, ozdobíte svůj domov a pomůžete biodiverzitě, tím, že se rostlina přinejmenším nevysemení.


Impulsem pro tuto činnost – spolupráci se skauty – je vlastně projekt Patronáty, který organizuje Skautský institut. Projekt propojuje hospodáře na hodnotných lokalitách s dětskými skupinami (nejen skauty). Kromě užitku samotného – pomoc dětí – je důležitým cílem, aby se v dětech touto formou rozvíjel vztah k přírodě a zájem o environmentální témata.
Podařil se kus dobré práce a mimořádná biodiverzita na této lokalitě je tou největší odměnou. O lokalitu Kabátův kopec (v majetku města Krnova) dlouhodobě pečujeme a rekapitulace výsledků je popsána zde: Péče o Kabátův kopec přinesla prokazatelně výsledky. Naše činnost je podporována především podporou ze strany AOPK (mozaikovitá seč v létě), dále města Krnova (redukce náletových dřevin) a dobrovolnickou prací členů, přátel a partnerských organizací. Všem moc děkujeme, pomoc přispívá k zachování přírodního bohatství, které je na této lokalitě výrazně nadprůměrné. Bez nadsázky lze říci, že jde o přírodní klenot, který nemá obdoby široko daleko.

PS: původně jsme chtěli redukovat lupinu v Genofondovém sadě, který je součástí Pastevního areálu Chomýž. Z této lokality jsme ale na poslední chvíli upustili, kvůli obavě ze současné nákazové situace SLAK.